Nyugdíjasok, figyelem! 3 milliós lakásfelújítási támogatás indul vidéken
A magyar kormány jelentős, akár 3 millió forintos lakásfelújítási támogatást nyújt nyugdíjasoknak vidéken, amely az ország településeinek több mint 90%-át, mintegy 2900 helységet érint
A lakásfelújítási támogatás nyugdíjasoknak program keretében a kormány összesen 90 milliárd forintot különített el két évre
A támogatás azonban csak az 5000 főnél kisebb lélekszámú településeken található lakóingatlanokra igényelhető. Emellett a program széles körben elérhető különböző nyugdíjellátásban részesülők számára, beleértve az öregségi, özvegyi, rokkantsági és rehabilitációs nyugdíjasokat is. A felújítási költségek 50%-át fedező támogatás felhasználható többek között közműfejlesztésre, fűtéskorszerűsítésre, tetőjavításra és napelem telepítésre is.
Kormány kiterjeszti a támogatást nyugdíjasokra
A vidéki otthonfelújítási program fontos mérföldkőhöz érkezett 2025 márciusában, amikor a kormány kiterjesztette a támogatási lehetőséget a nyugdíjasok számára is. A március 11-én a Magyar Közlönyben megjelent rendeletmódosítás értelmében mostantól nemcsak a gyermekes családok, hanem a nyugdíjasok is igényelhetnek támogatást otthonuk felújítására az 5 ezer fő alatti kistelepüléseken.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a nyugdíjasok házuk, lakásuk felújításához 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást, valamint legfeljebb 6 millió forintos, kamattámogatott hitelt kaphatnak. Ez az intézkedés a kormány szerint két év alatt összesen 90 milliárd forint támogatást jelent a vidéki nyugdíjasok számára.
Kik jogosultak a 3 milliós lakásfelújítási támogatásra?
A támogatás kiterjesztése által több százezer, 5 ezer fő alatti településen élő, nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy válik jogosulttá a 3 millió forintos otthonfelújítási támogatásra. Ezek a személyek azonos lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak esetén közösen, együttes igénylőként is benyújthatják kérelmüket.
A jogosultság alapvető feltételei a nyugdíjasok esetében:
- Az ingatlannak 5 ezer fő alatti településen kell lennie
- Az igénylő, illetve gyermeke vagy szülője – együttes igénylés esetén az igénylők együtt, illetve gyermekeik vagy szüleik – a támogatással érintett lakásban együttesen legalább 50%-os mértékű, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük
- Az igénylőnek és valamennyi vele egy háztartásban élő személynek a támogatással érintett lakásban lakóhellyel kell rendelkeznie
- Az igénylőnek nem lehet 5000 forint feletti köztartozása
- Az igénylőnek vállalnia kell, hogy a támogatás folyósításától számított 5 évig a támogatással érintett lakásban fog életvitelszerűen lakni
Fontos tudni, hogy a haszonélvezeti jog önmagában nem elegendő a támogatás igényléséhez. A Premium Huuse Zrt. tapasztalatai szerint számos idős ember már átíratta házát gyermekeire vagy unokáira, és csak élete végéig tartó haszonélvezeti joggal lakik benne. Emiatt sokan nem fogják tudni igényelni ezt a támogatást, mivel a tulajdonviszonyt igazolniuk kell, és a haszonélvezeti jog erre nem jogosít fel.
A nyugdíjasoknak – szemben a gyermekes családokkal – nem kell teljesíteniük bizonyos feltételeket:
- Nem kell gyermeket nevelniük
- Nem szükséges legalább 1 éves, folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezniük
Ami szintén lényeges eltérés: a korábban már az 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet szerinti támogatást igénybe vevő személyek csak a különbözetre jogosultak. Magyarán, ha valaki korábban már kapott 2 millió forint felújítási támogatást, most már csak legfeljebb 1 millió forintra lehet jogosult.
Milyen típusú nyugdíjellátások esetén igényelhető a támogatás?
A támogatást az alábbi nyugellátásban részesülők vehetik igénybe (a folyósítás szüneteltetése esetén is):
- Öregségi nyugdíj
- Özvegyi nyugdíj a nyugdíjkorhatár betöltését követően
- Rokkantsági ellátás a nyugdíjkorhatár betöltését követően
- Rehabilitációs ellátás a nyugdíjkorhatár betöltését követően
- Korhatár előtti ellátás
- Szolgálati járandóság
- Átmeneti bányászjáradék
- Táncművészeti életjáradék
- Öregségi nyugdíjsegély (Magyar Alkotóművészek Közalapítvány által folyósított ellátás)
- Rokkantsági nyugdíjsegély (Magyar Alkotóművészek Közalapítvány által folyósított ellátás)
- Nyugdíj (Egyházi jogi személytől)
- Öregségi járadék (Egyházi jogi személytől)
- Munkaképtelenségi járadék (Egyházi jogi személytől)
A módosítás szövege kimondja, hogy jogosultak a "társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerinti öregségi nyugdíjban vagy – a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltését követően – özvegyi nyugdíjban, a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyéb törvények módosításáról szóló törvény szerint – a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltését követően – rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban, illetve korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, átmeneti bányászjáradékban, táncművészeti életjáradékban, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), egyházi jogi személytől nyugdíjban vagy öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesülő igénylő".
A vidéki nyugdíjasok számára különösen fontos lehet ez a korszerűsítési lehetőség, mivel a minisztérium közleménye szerint sokan régebben épült, alacsony energiahatékonyságú ingatlanokban élnek. A felújítások nemcsak az ingatlanok értékét növelhetik, hanem a rezsiköltségek csökkentésével hozzájárulhatnak az idősek biztonságosabb és fenntarthatóbb lakhatásához.
Tapasztalataink alapján a pályázni szándékozó nyugdíjasok többsége nyílászáró cserére (34%), tető cseréjére (28%), homlokzati hőszigetelésre (27%), kül- vagy beltéri festésre (27%) és fürdőszoba felújításra (26%) igényelné a támogatást. Ezeken felül, kisebb arányban szerepel a tervek között fűtéskorszerűsítés, klímabeépítés, erkély és teraszfelújítás, kémény rekonstrukció, vagy akár a beépített bútorok cseréje is.
Hogyan változtak a jogosultsági feltételek március 26-tól?
Március 26-tól több jelentős változás lépett életbe a vidéki otthonfelújítási programban:
1. Nyugdíjasok bevonása a programba
A legfontosabb változás, hogy a program kiterjed a nyugdíjban és nyugdíjszerű ellátásban részesülőkre. A támogatási kérelmek március 26-tól nyújthatók be az új jogosulti kör számára.
2. Fix kamatozású támogatott hitel
A támogatáshoz kapcsolódó hitel feltételei is kedvezőbbé váltak. Amíg korábban a kölcsön kamata a futamidő alatt többször módosulhatott (az első év végén, a második év végén és a hetedik év végén), addig a márciusi változtatások következtében a kölcsön kamatozása végig fix lett.
Ez a változás a jogszabály alapján jelentősen csökkenti a hitelhez szükséges jövedelemkorlátot. Míg korábban a változó kamatozású hiteleknél gyakorlatilag a törlesztőrészlet négyszeresének megfelelő fizetés kellett a kölcsön felvételéhez, addig a fix kamatozású hitel esetében elegendő lehet a havi részlet duplájának megfelelő jövedelemmel rendelkezni. A változás miatt tehát a 6 millió forintos maximális hitelösszeg felvételéhez akár 127 ezer forint jövedelem is elegendő lehet a korábbi 254 ezer forintos elvárással szemben. Természetesen a bankok továbbra is támaszthatnak szigorúbb feltételeket.
3. Szigorúbb számlaellenőrzés
Március 12-től az állami adó- és vámhatóság a Kincstár kérésére a támogatáshoz benyújtott számlákat már a bírálat során ellenőrizheti. Amennyiben problémát észlelnek, akkor a támogatási kérelmet elutasítják. Ha már kiállították a támogatói okiratot, akkor azt visszavonják.
A számla kiállítójával kapcsolatban ezentúl azt is ellenőrzik, hogy nem szerepel-e valamilyen negatív közzétételi listán (például a nagyösszegű adóhiánnyal, adótartozással rendelkezők listáján, vagy a be nem jelentett foglalkoztatottat foglalkoztatók listáján).
4. További szigorítások
Nem veheti igénybe a támogatást az, akit az igénylését megelőző 5 évben az általa igénybe vett e rendelet szerinti támogatás vagy a 2021-2022 között elérhető otthonfelújítási támogatás vonatkozásában a Kincstár visszafizetésre szólított fel.
A támogatási összeg meghatározásánál már nemcsak az igénylő által korábban felvett támogatást kell figyelembe venni, hanem azt is, ha:
- Az igénylő olyan gyermek után veszi igénybe a támogatást, aki után a másik szülő kihasználta a korábbi kedvezményt
- Az igénylő olyan lakásra venné fel az új támogatást, amelyre az abban – az igénylés időpontjában is – tulajdonjoggal rendelkező közeli hozzátartozója korábban a 2021-2022-es támogatást igénybe vette
5. Bővült a "tiltólistás" támogatások köre
Ugyanazon számla nem nyú
Hogyan igényelhetik a nyugdíjasok a felújítási támogatást?
A nyugdíjasok számára elérhető vidéki otthonfelújítási támogatás igénylési folyamata 2025. március 26-tól indult el. Az igénylőknek azonban fontos tisztában lenniük, hogyan juthatnak hozzá ehhez a jelentős, akár 3 millió forintos állami támogatáshoz. A sikeres pályázathoz elengedhetetlen a megfelelő eljárások követése, a szükséges dokumentumok benyújtása és a számlákkal kapcsolatos előírások pontos betartása.
A Magyar Államkincstár befogadja az elektronikus és postai kérelmeket
A Vidéki Otthonfelújítási Program keretében nyújtható otthonfelújítási támogatás iránti kérelmek benyújtására a Magyar Államkincstár (MÁK) hivatalosan három lehetőséget biztosít a nyugdíjasok számára. Ezeket a lehetőségeket a nyugdíjasoknak is ugyanúgy kell igénybe venniük, mint a gyermekes családoknak.
Elektronikus benyújtás
Az egyik legkényelmesebb módszer az elektronikus ügyintézés, amely a SZÜF (Személyre szabott Ügyintézési Felület) rendszerén keresztül érhető el. A nyugdíjas igénylők vagy hozzátartozóik az alábbi lépéseket követhetik:
- Látogassanak el a magyarorszag.hu oldalra
- Jelentkezzenek be Ügyfélkapus azonosítóval
- A TULAJDON > Ingatlan menüpont alatt válasszák ki a "Kérelem a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében nyújtható otthonfelújítási támogatás iránt" elektronikus nyomtatványt
- Töltsék ki a szükséges adatokat
- Csatolják a kötelező dokumentumokat
- Lássák el elektronikus hitelesítéssel a nyilatkozatokat
- Véglegesítsék és nyújtsák be a kérelmet
Ez a módszer előnye, hogy nem kell személyesen ügyintézni, és az elektronikusan benyújtott kérelmek esetében a Kincstárnak rövidebb, 30 napos ügyintézési határideje van a kérelem elbírálására, szemben a papíralapú benyújtás 90 napos határidejével.
Postai úton történő benyújtás
Akik nem rendelkeznek Ügyfélkapuval vagy nem szeretnék elektronikusan intézni az ügyet, postai úton is beküldhetik kérelmüket:
- Töltsék le és nyomtassák ki a Magyar Államkincstár honlapjáról a kérelem nyomtatványt
- Gondosan töltsék ki minden szükséges adattal
- Írják alá a nyilatkozatokat
- Készítsék el a kötelező dokumentumok másolatait
- Küldjék el a Magyar Államkincstár postacímére: 1938 Budapest
Személyes benyújtás
A harmadik lehetőség a személyes ügyintézés, amely a Kincstár területi szerveinél lehetséges:
- Ügyfélfogadási idő: hétfő-csütörtök 8:00-16:00, péntek 8:00-13:00
- A kitöltött kérelem és nyilatkozatok eredeti példányait, valamint az előírt dokumentumok másolatait kell leadni
- A személyes benyújtási pontok listája megtalálható a Magyar Államkincstár honlapján
Fontos határidők és tudnivalók
A támogatás igénylésével kapcsolatban számos időbeli megkötést kell figyelembe venni:
- A támogatás 2025. január 1. és 2026. június 30. között igényelhető
- A renoválási munkálatokat követően, a számlák kifizetése után kell benyújtani a kérelmet
- A kérelmet a felújítás befejezését és az utolsó számla kifizetését követő 60 napon belül kell benyújtani a Kincstárhoz
- A támogatás csak egyetlen alkalommal vehető igénybe ugyanazon igénylő által
- Ha a kérelem elutasításra kerül, akkor a jogszabályban nyitva álló időszakban 2026. június 30-ig az utolsó felújítási számla kiegyenlítését követő 60 napon belül ismételten igényelhető a támogatás
A támogatás elbírálási folyamata szintén meghatározott időkeretek között zajlik:
- A kérelmek elbírálására a Kincstárhoz történő beérkezést követően 90 nap áll rendelkezésre papíralapú benyújtás esetén
- Elektronikus benyújtás esetén ez az időtartam rövidebb, mindössze 30 nap
- Az elbírálási határidő egy alkalommal legfeljebb 45 nappal meghosszabbítható
- Hiánypótlásra egyetlen alkalommal van lehetőség, amelyre 30 nap áll rendelkezésre az igénylőnek - ez a 30 nap meghosszabbítja a teljes ügyintézési folyamatot
Amennyiben a Kincstár a beérkezett adatok alapján jóváhagy támogatási összeget, akkor erről az ügyfelet egy támogatói okiratban tájékoztatja, míg a támogatás összegét az igénylő belföldi – kérelemben megadott – bankszámlájára utalja 5 napon belül.
Milyen dokumentumokat kell benyújtani az igényléshez?
A nyugdíjasoknak a lakásfelújítási támogatás igényléséhez számos dokumentumot kell benyújtaniuk. A dokumentumok listája kissé eltérő a gyermekes családok által benyújtandó dokumentumokhoz képest, ezért különösen fontos, hogy a nyugdíjas igénylők a rájuk vonatkozó követelményeknek megfelelően állítsák össze a szükséges iratokat.
Alapvető személyi dokumentumok
- Az igénylő személyazonosító hatósági igazolványának, útlevelének vagy kártyaformátumú vezetői engedélyének másolata (kivéve egyedüli igénylés esetén a kérelem elektronikus úton történő benyújtásakor)
- Az igénylő lakcímet igazoló hatósági igazolványának másolata
- Együttes igénylés esetén a házastárs/élettárs személyazonosító igazolványának és lakcímkártyájának másolata
- Együttes igénylés esetén a házastárs/élettárs teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt hozzájáruló nyilatkozata a kérelem másik igénylő által történő benyújtásához
Nyugdíjas státuszt igazoló dokumentumok
A nyugellátásban részesülő igénylőknek nyilatkozniuk kell, hogy milyen típusú ellátásban részesülnek, és hozzájárulniuk kell, hogy a Kincstár ezt hatósági nyilvántartásból ellenőrizze. A nyugellátást általában nem kell külön igazolni, mivel a hatóság hivatalból ellenőrzi, de bizonyos esetekben szükség lehet speciális dokumentumokra:
- Egyházi jogi személytől kapott nyugdíj vagy járadék esetében az ezt igazoló dokumentum
- Külföldi nyugellátás esetén az ezt igazoló dokumentum és annak hiteles magyar fordítása
- Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátás esetén az erről szóló igazolás
Ingatlannal kapcsolatos dokumentumok
- 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap a felújítandó ingatlanról, amely igazolja az 50%-os tulajdoni hányadot
- Több lakásból álló közös tulajdonú ingatlan esetében közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalt használati megállapodás vagy a tulajdonostársak Ptk. 5:78. § (1) bekezdése szerint meghozott határozata vagy bírósági ítélet másolata
Felújítással kapcsolatos dokumentumok
- Vállalkozási szerződések másolata – fontos, hogy ezeknek 2024. december 11-e után megkötött szerződéseknek kell lenniük
- Számlák, valamint az átutalással teljesített számlák kifizetését igazoló dokumentumok másolata (a számláknak 2025. január 1-je után kiállítottaknak kell lenniük)
- Részletes számlaösszesítő táblázat
- Ha a felújításban napkollektor vagy napelemes rendszer telepítése is szerepel, a vállalkozó nyilatkozatának másolata arról, hogy a napelemes rendszer telepítését vagy cseréjét igazoló számla esetén az anyagköltség és kapcsolódó munkadíj összesítve nem haladja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget
Egyéb kötelező dokumentumok
- Amennyiben az igénylő nem szerepel az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozásmentes adózói adatbázisban, nemleges vagy az 5000 Ft-ot meg nem haladó adótartozásról szóló adóigazolás
- A kérelemben a támogatás folyósításához megadott fizetési számlaszámhoz kapcsolódó, az igénylővel kötött fizetésiszámla-szerződés másolata
- Amennyiben az igénylő korábban az 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet szerinti támogatást igénybe vette, a korábban igénybe vett támogatásról szóló támogatói okirat másolata
- Otthonfelújítási kölcsön igénybevétele esetén a kölcsönszerződés másolata
Kiegészítő dokumentumok külföldi állampolgárok esetén
Ha a nyugdíjas igénylő külföldi állampolgár, de jogosult a támogatásra, akkor be kell nyújtania a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát tanúsító, a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény szerinti regisztrációs igazolás, érvényes tartózkodási kártya vagy állandó tartózkodási kártya másolatát.
Szükséges nyilatkozatok
A kérelemhez számos nyilatkozatot is csatolni kell, amelyeket az igénylőnek alá kell írnia:
- Nyilatkozat a társadalombiztosítási azonosító jel megadásával arról, hogy az igénylő milyen nyugellátásban részesül
- Nyilatkozat arról, hogy az igénylő hozzájárul adatainak a támogatási kérelem elbírálása, a támogatás folyósítása és felhasználásának ellenőrzése céljából történő kezeléséhez
- Nyilatkozat arról, hogy a felújítással érintett lakásra korábban más támogatást nem vett igénybe, vagy ha igen, akkor mely támogatásokat
- Nyilatkozat arról, hogy a felújítás kivitelezési munkáit végző szerződéses vállalkozó nem közeli hozzátartozója vagy élettársa az igénylőnek, és az igénylő vagy annak közeli hozzátartozója nem tagja, munkavállalója vagy vezető tisztségviselője a vállalkozónak
- Nyilatkozat arról, hogy az igénylő által megadott adatok a valóságnak megfelelnek
A nyilatkozatok formanyomtatványai és mintadokumentumok a vállalk
Mire használható fel a 3 Milliós támogatás?
A nyugdíjasoknak szóló vidéki lakásfelújítási program számos lehetőséget kínál a lakások, házak állapotának javítására, ami különösen fontos, hiszen a minisztérium közleménye szerint sokan közülük régebben épült, energetikailag korszerűtlen ingatlanokban élnek. A 3 millió forintos támogatás rendkívül sokoldalúan felhasználható, így a nyugdíjasok otthonuk szinte bármely részét korszerűsíthetik, akár energiahatékonysági, akár kényelmi vagy biztonsági szempontból.
A Piramis Építőház Kft. felmérése alapján a nyugdíjasok elsősorban a nyílászárók cseréjét (34%), a tető felújítását (28%), a homlokzati hőszigetelést (27%), valamint a kül- és beltéri festést (27%), illetve a fürdőszoba korszerűsítését (26%) tervezik a támogatásból megvalósítani. Nézzük részletesen, milyen területeken hasznosítható a felújítási támogatás!
Energiahatékonysági korszerűsítések finanszírozása
Az energiahatékonysági korszerűsítések különösen fontosak a nyugdíjasok számára, hiszen hosszú távon jelentős rezsiköltség-megtakarítást eredményezhetnek. Ebben a kategóriában számos felújítási típus támogatható:
Fűtési rendszer korszerűsítése
A támogatás felhasználható a fűtési rendszer teljes átalakítására, korszerűsítésére vagy bizonyos elemeinek cseréjére. Ennek részeként finanszírozható:
- Új, energiatakarékos fűtőtestek és kazánok beépítése
- Hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje
- Automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése
- Megújuló energiaforrások alkalmazása a fűtésben, például hőszivattyús rendszerek telepítése
A fűtéskorszerűsítésnél fontos tudni, hogy fosszilis energiahordozó alapú (vegyes-, szén-, vagy gáztüzelésű) tüzelőberendezések, illetve használati melegvíz-rendszer korszerűsítése nem támogatható az Épületek Energiateljesítményéről szóló (EPBD) 2010/31/EU irányelv alapján. Továbbá fatüzelésű fűtésrendszer, illetve használati melegvíz-korszerűsítés (így a brikett-, pelletalapú tüzelőberendezések) sem finanszírozhatók a támogatásból.
Napenergia hasznosítása
A nyugdíjasok számára is elérhető a napkollektorok és napelemes rendszerek telepítése, illetve ezek cseréje vagy bővítése. A rendeletben azonban fontos korlátozás található:
- A napelemes rendszer telepítését vagy cseréjét igazoló számlán feltüntetett anyagköltség és munkadíj összesítve nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget
- Ebbe az összeghatárba nem számítható be a villamosenergia-tároló telepítésével vagy cseréjével összefüggő költség
- A tetősíkba integrált, napenergia-hasznosítást biztosító tetőhéjazat esetén ez a korlátozás nem érvényes
Épületszigetelés és hővédelem
Az egyik leghatékonyabb módja a rezsiköltségek csökkentésének a megfelelő szigetelés, amely szintén finanszírozható a támogatásból:
- Az épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljeskörű) hőszigetelése
- Födémszigetelés a fűtött és fűtetlen terek között
- Támogatható a külső fal (tűzfalat, oromfalat, lábazatot is beleértve), lapostető, fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése
- A szigetelési munkálatokhoz kapcsolódó helyreállítási, javítási költségek is elszámolhatók
Nyílászárók cseréje
A fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje vagy energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése ugyancsak szerepel a támogatható tevékenységek között. Mivel a nyugdíjasok 34%-a tervezi a nyílászárók cseréjét, érdemes tudni, hogy:
- Ablakok, ajtók, erkélyajtók, tetőablakok cseréje mind támogatható
- A nyílászáró cseréhez kapcsolódó árnyékoló, árnyékvető és rovarvédő szerkezetek beépítése a projekt keretében kizárólag el nem számolható költséggel valósítható meg, így a támogatás nem igényelhető rá
Használati melegvíz rendszer korszerűsítése
A használati melegvíz rendszerek korszerűsítése is támogatható, azonban van néhány fontos kikötés:
- Csak abban az esetben támogatható, ha a projektben hőszigetelés vagy nyílászárócsere is történik
- Önállóan, illetve kizárólag fűtéskorszerűsítéssel kiegészítve nem támogatható tevékenység
- A földgáz alapú használati melegvíz rendszer korszerűsítése nem támogatható
Az energiahatékonysági korszerűsítéseknél különösen fontos, hogy a munkálatokat szakképzett vállalkozó végezze, aki megfelelő számlát tud kiállítani, mivel az elszámolásnál ez alapvető követelmény.
Akadálymentesítés és biztonságtechnikai fejlesztések
Az időskori életminőség javításának egyik kulcsfontosságú eleme lehet az otthon akadálymentesítése és a biztonságtechnikai fejlesztések. A nyugdíjasok gyakran szembesülnek mozgásszervi problémákkal, amelyek megnehezíthetik a mindennapi tevékenységeket. A támogatás ebben a tekintetben is segítséget nyújthat.
Akadálymentesítési munkálatok
Az akadálymentesítés célja, hogy az épített környezet kényelmes, biztonságos, önálló használata minden ember számára biztosított legyen, ideértve azokat az egészségkárosodott egyéneket is, akiknek ehhez speciális eszközökre, illetve műszaki megoldásokra van szükségük. A támogatásból finanszírozható akadálymentesítési munkák közé tartoznak:
- Küszöbök megszüntetése vagy átalakítása
- Korlátok, kapaszkodók felszerelése a lakás különböző pontjain
- Szélesebb ajtók beépítése, amennyiben ez szükséges
- Rámpák kiépítése a bejáratoknál
- Fürdőszoba akadálymentesítése (kapaszkodók, speciális zuhanyzó kiépítése)
- Padlóburkolatok cseréje csúszásmentes burkolatra
- Liftek, emelőszerkezetek beszerelése több szintes ingatlanok esetén
Az akadálymentesítési munkák tervezésekor érdemes szakember segítségét kérni, aki segít felmérni az egyéni igényeket és a megfelelő műszaki megoldásokat javasolni. Az akadálymentesítés nemcsak az idős háztulajdonosok, hanem az esetlegesen mozgáskorlátozott családtagok számára is segítséget jelenthet.
Biztonságtechnikai fejlesztések
Az idősek otthonaiban különösen fontos a biztonság kérdése. A támogatás felhasználható olyan fejlesztésekre, amelyek növelik az otthon és a lakók biztonságát:
- Biztonsági rácsok, ajtók, ablakok beépítése vagy cseréje
- Redőnyök, spaletták, árnyékolók felszerelése, amelyek nemcsak biztonsági, hanem energiahatékonysági szempontból is előnyösek
- Tűzvédelmi rendszerek kiépítése, például füstérzékelők felszerelése
- Szén-monoxid jelzők telepítése, különösen gázkészülékek használata esetén
- Kaputelefon rendszerek kiépítése vagy korszerűsítése
- Házi segélyhívó rendszerek telepítése, amely idős emberek számára életmentő lehet vészhelyzetben
Égéstermék-elvezető rendszerek biztonságossá tétele
A támogatás keretében finanszírozható az égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése is. Ez különösen fontos lehet idősebb, régebbi építésű házakban, ahol az elavult kémények komoly biztonsági kockázatot jelenthetnek. A korszerűsítés részei lehetnek:
- Kémények bélelése
- Kéményfejek átépítése
- Új, modern anyagokból készült égéstermék-elvezetők kialakítása
- Kémény biztonsági berendezések (pl. szélnyomás-kompenzátorok) felszerelése
Az akadálymentesítési és biztonságtechnikai fejlesztések célja, hogy az idősek hosszabb ideig tudjanak önállóan, biztonságos körülmények között élni saját otthonukban, ami mentálisan és anyagilag is kedvezőbb lehet számukra, mint az intézményi elhelyezés.
Külső és belső felújítások lehetőségei
A vidéki otthonfelújítási támogatás az általános külső és belső felújítási munkálatokra is felhasználható, ami lehetőséget ad a nyugdíjasoknak otthonaik átfogó megújítására.
Külső felújítások
A ház külső megjelenésének és állapotának javítása nemcsak esztétikai, hanem állagmegóvási szempontból is fontos. A támogatásból finanszírozható külső felújítások:
- Az épület külső festése, színezése
- Tető cseréje, felújítása, szigetelése
- Kerti utak és beállók kialakítása, térburkolat készítése vagy cseréje
- Kerítés építése vagy felújítása
- Terasz, loggia, erkély, előtető építése vagy felújítása
- Gépjárműtároló épít
Következtetés
Összességében a vidéki otthonfelújítási program jelentős támogatást nyújt a nyugdíjasok számára lakókörnyezetük korszerűsítéséhez. A 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatás, valamint a 6 millió forintos kedvezményes hitel egyértelműen segíti az idősek életminőségének javítását.
A program 2026. június 30-ig elérhető az 5000 fő alatti településeken élő nyugdíjasok számára. A támogatás felhasználható energiahatékonysági fejlesztésekre, akadálymentesítésre, valamint külső és belső felújításokra. Különösen fontos, hogy a felújítási munkálatok szakszerű kivitelezését megfelelő dokumentációval kell igazolni.
A Magyar Államkincstár elektronikus, postai és személyes ügyintézési lehetőséget biztosít a kérelmek benyújtására. A támogatás sikeres igényléséhez elengedhetetlen a jogosultsági feltételek pontos ismerete és a szükséges dokumentumok hiánytalan benyújtása.
Végül érdemes kiemelni, hogy ez a program nemcsak az ingatlanok értékének növekedését eredményezi, hanem jelentősen hozzájárul a vidéki nyugdíjasok lakhatási körülményeinek és életminőségének javításához, valamint a kistelepülések fejlődéséhez is.
FAQs
1. Kik jogosultak a 3 millió forintos lakásfelújítási támogatásra? A támogatásra azok a nyugdíjasok jogosultak, akik 5000 fő alatti településen élnek, és legalább 50%-os tulajdoni hányaddal rendelkeznek az ingatlanban. A jogosultság kiterjed többféle nyugellátásra, például öregségi, özvegyi, rokkantsági nyugdíjra is.
2. Milyen felújítási munkálatokra használható fel a támogatás? A támogatás felhasználható energiahatékonysági korszerűsítésekre (pl. fűtéskorszerűsítés, szigetelés), akadálymentesítésre, biztonságtechnikai fejlesztésekre, valamint külső és belső felújításokra, mint például tetőcsere, nyílászárócsere vagy fürdőszoba-felújítás.
3. Hogyan lehet igényelni a támogatást? A támogatás igényelhető elektronikusan a SZÜF rendszeren keresztül, postai úton vagy személyesen a Magyar Államkincstár területi szerveinél. A kérelmet a felújítás befejezését és az utolsó számla kifizetését követő 60 napon belül kell benyújtani a szükséges dokumentumokkal együtt.
4. Milyen dokumentumokat kell benyújtani az igényléshez? Az igényléshez szükséges dokumentumok közé tartozik a személyi igazolvány és lakcímkártya másolata, a tulajdoni lap, a felújítással kapcsolatos számlák és szerződések, valamint különböző nyilatkozatok. Nyugdíjas státuszt igazoló dokumentumra általában nincs szükség, mert ezt a hatóság ellenőrzi.
5. Meddig lehet igényelni a támogatást és mikor kerül kifizetésre? A támogatás 2025. január 1. és 2026. június 30. között igényelhető. A kérelem elbírálására a Kincstárnak 90 nap áll rendelkezésére papíralapú benyújtás esetén, elektronikus benyújtásnál 30 nap. Jóváhagyás esetén a támogatás összegét 5 napon belül utalják az igénylő bankszámlájára.